TECHNOLOGIETablet z Androidem jako e-book reader - przegląd darmowych aplikacji

Tablet z Androidem jako e-book reader - przegląd darmowych aplikacji

TECHNOLOGIE 0

Od pewnego czasu, dzięki coraz popularniejszym e-bookom, czyli elektronicznym wersjom książek, czytelnictwo przeżywa swój renesans i znowu jest modne. Często zdarza się, że w pociągu, autobusie, tramwaju czy na ławce w parku spotykamy ludzi dzierżących w ręku niewielkie urządzenie i wpatrujących się w jego ekran. Są to tzw. e-book readery. Ich ceny rozpoczynają się od kwoty około 400zł. Nie jest to mało. Niemniej jednak mogą pomieścić nawet kilka tysięcy pozycji, które mamy zawsze pod ręką. Aby przeczytać nawet kilku tomowe dzieło, nie musimy nosić ze sobą opasłych książek. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Jeśli chcielibyście sprawdzić, jak wygląda czytanie Waszych ulubionych książek właśnie za pośrednictwem tego typu urządzeń to nie musicie inwestować setek złotych w nowy sprzęt. Wystarczy, że posiadacie tablet lub smartfon z dużym ekranem oraz systemem Google Android. Do tego pozostaje pobrać jedną z darmowych aplikacji i już mamy własnego e-book readera. Poniższy tekst to przegląd kilku najpopularniejszych i naszym zdaniem najlepszych, darmowych programów, które pozwolą wygodnie czytać książki na ekranie tabletu.

 

Tablet z Androidem jako e-book reader - przegląd darmowych aplikacji - zdjęcie

 

Pierwszą aplikacją w naszym zestawieniu jest Aldiko Book Reader. Uważana jest ona za jeden z najlepszych programów w swojej kategorii, co zresztą przekłada się na ilość pobrań oraz pozytywnych komentarzy użytkowników. Po zainstalowaniu naszą uwagę zwrócił niezwykle wygodny interfejs oraz proste w obsłudze menu. Nawet ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z e-bookami nie powinni mieć problemu z obsługą. Do podstawowych zalet programu należą między innymi:

- szerokie możliwości personalizacji (wybór wielkości i rodzaju czcionki, języka menu, koloru tła),

- możliwość segregowania księgozbiorów wg. tytułów, autorów, rodzaju książki,

- dodawanie zakładek do czytanych pozycji,

- dostęp do wirtualnej księgarni, gdzie mamy możliwość zakupu lub darmowego pobrania wielu ciekawych tytułów.

Obsługiwane formaty to Adobe RDM, EPUB oraz PDF. Niestety tutaj akurat Aldiko Book Reader wypada słabo na tle konkurencji. Niemniej jednak, większość książek elektronicznych wydawana jest właśnie w którymś z wymienionych.

 

Tablet z Androidem jako e-book reader - przegląd darmowych aplikacji - zdjęcie 2

 

Jeżeli podczas wyboru oprogramowania z opisywanej kategorii kierujemy się przede wszystkim ilością obsługiwanych formatów to warto zwrócić szczególną uwagę na Moon+ Reader. To zajmujące niewiele miejsca w pamięci tabletu urządzenie z powodzenie odczyta takie pliki, jak: TXT, HTML, EPUB, MOBI, UMD, FB2, CHM, CBZ, CBR, RAR, ZIP oraz OPDS. Co ciekawe, aplikacja ta daje nam również dostęp do różnego rodzaju statystyk związanych z posiadanymi i przeczytanymi już zbiorami. Nie zabrakło także podstawowych opcji, jak segregowanie zbioru, czy możliwość dodawania zakładek.

 

Tablet z Androidem jako e-book reader - przegląd darmowych aplikacji - zdjęcie 3

 

Trzecia na naszej liście aplikacja to Cool Reader. Program ten jest na tyle popularny, że producenci sprzętu bardzo często sprzedają swoje urządzenia z już zainstalowanym programem, wiec mamy z głowy konieczność jego pobierania. Tutaj, podobnie jak w przypadku Aldiko Book Reader możemy dowolnie konfigurować interfejs, zmieniając między innymi kolor, rodzaj i wielkość czcionki, kolor i rodzaj tła, itp. Zaletą programu jest także możliwość odczytu e-booków zapisanych tak w pamięci wewnętrznej tabletu, jak i na karcie pamięci. 

 

Tablet z Androidem jako e-book reader - przegląd darmowych aplikacji - zdjęcie 4

 

Trzy wyżej wymienione narzędzia to najpopularniejsze, darmowe aplikacje służące do czytania e-booków. Niemniej jednak, na rynku znajduje się jeszcze szereg innych ,podobnych pozycji. Być może ktoś z Was z nich korzystał? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach poniżej.

 

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: