MOBILEAndroid 6.0 Marshmallow – co nowego?

Android 6.0 Marshmallow – co nowego?

Niektórzy jeszcze nie zdążyli nacieszyć się aktualizacją do Androida 5.1, są osoby, które nadal czekają, a Google już przygotowało następcę – Androida 6.0 Marshmallow. Poznajmy bliżej to pyszne „ptasie mleczko”. Czy będzie to rewolucja, czy tylko ewolucja.

 

Już na wstępie zdradzimy, że na rewolucję nie ma co liczyć. Ale czy to źle? Niektórzy powiadają, że zmienianie czegoś, co jest dobre to stąpanie po bardzo grząskim gruncie. Z podobnego założenia wyszło Google, które zamiast zmieniać kompletnie system, który jest dobry i lubiany, postanowiło udoskonalać go w rozsądnym tempie. Reasumując, mamy do czynienia z bardzo dobrą i przemyślaną ewolucją. 

 

Android 6.0 Marshmallow – co nowego? - zdjęcie

 

Co ciekawe, pierwsza prezentacja nowego systemu operacyjnego miała miejsce już w maju tego roku na konferencji Google I/O. Od tego czasu firma sukcesywnie wydawała nowe edycje poglądowe. Dlatego też ostateczna prezentacja jest wynikiem wielu miesięcy dopracowywania i słuchania opinii użytkowników testowych. A jak to wszystko sprawuje się w praktyce i kiedy będziemy mogli sprawdzić na własnych urządzeniach wszystkie udoskonalenia i nowości?

 

Pierwsi nowy system dostaną posiadacze wszystkich Nexusów. Reszta będzie musiała trochę poczekać, a im mniej znany producent, tym ten czas będzie się wydłużał. Przykładowo posiadacze urządzeń marki Honor, dopiero kilka dni temu dostali „Lizaka”. Tak czy inaczej zmian jest sporo, a jedną z nich mechanizm uzyskiwania uprawnień przez aplikacje. Zamiast tego system zapyta użytkownika, czy zgadza się np. na pozwolenie używania lokalizacji w momencie, gdy aplikacja o takie uprawnienia poprosi. Dzięki temu będziemy mieli większa kontrolę nad działaniem aplikacji. Co jeszcze?

 

Kolejną nowością, która spodoba się wielu użytkownikom, to nowy system zarządzania energią. Teraz system będzie współpracował z różnymi czujnikami zainstalowanymi w urządzeniu oceniając, czy jest aktywnie wykorzystywane. Jeżeli nie, aktywność działających w tle aplikacji zostaje ograniczona, co pozwala na spore oszczędności i wydłużenie czasu pracy. Ponadto rozszerzono funkcje sterowania głosem, co z kolei pozwoli na wykorzystywanie tego udogodnienia w aplikacjach firm trzecich. Nowością jest także mechanizm Now On Tap – kontekstowa wyszukiwarka i podpowiedzi w jednym. Aby z tego skorzystać, wystarczy nacisnąć przycisk główny, aby z dołu wysunęły się karty z różnymi informacjami np. o lokalizacji przewijającej się w wiadomościach itp. Nie obyło się również bez modyfikacji wizualnych. Poprawiono animacje, obsługę różnych czcionek, renderowanie tekstu itp. 

 

Są również pewne minusy. Otóż najnowszy system Android 6.0 Marshmallow nie trafi na starsze urządzenia, w tym Nexusy wyprodukowane w 2012 roku. Oznacza to, że posiadacze pierwszej wersji tabletu Nexus 7, nieco większego Nexusa 10, ale również bardzo popularnego Nexusa 4 nie dostaną najnowszego „ptasiego mleczka”. 

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: