MOBILEJak i czym otworzyć plik ODT?

Jak i czym otworzyć plik ODT?

Od chwili, w której komputer stał się głównym narzędziem pracy wielu osób, mnóstwo firm rozpoczęło pracę nad narzędziami, które tą pracę ułatwią. Tak się jednak składa, że każdy program posiada swój format domyślny, w którym zapisuje stworzone dokumenty itp. Jednym z nich jest format ODT. Sprawdźmy jak i czym go otworzyć.

Obecnie najpopularniejszym edytorem tekstu jest Microsoft Word, który zapisuje pliki w domyślnym formacie DOCX. Jeśli jednak ktoś preferuje darmowe i równie funkcjonalne rozwiązania decyduje się na program LibreOffice (dawniej również OpenOffice), którego domyślnym formatem jest nasz tytułowy ODT. Oczywiście możemy pliki w tym formacie otworzyć w programie Word, ale jeśli preferujemy darmowe rozwiązanie, warto zainstalować program LibreOffice.

Pakiet LibreOffice powstał na bazie pakietu OpenOffice i zawiera praktycznie takie same funkcje. W tym przypadku całość rozwijana i udoskonalana jest przez organizację The Document Foundation stworzoną przez członków społeczności OpenOffice. Oprócz tego ten ambitny i szczytny projekt wspierany jest przez takie firmy i organizacje jak Fundacja Wolnego Oprogramowania, Canonical, Google, Novell czy Red Hat. W skład pakietu LibreOffice wchodzi między innymi procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress. Nie można również wspomnieć o innych ogromnych zaletach programu. Należą do nich między innymi wsparcie dla formatu OpenDocument (ODF), jak również .oxt oraz mdb w wydaniu dla Windows.Po pobraniu programu LibreOffice instalujemy go w dowolnej lokalizacji – możemy wybrać składniki, na przykład sam edytor tekstu Writer. Aby otworzyć plik ODT, wystarczy po prostu kliknąć na nim dwukrotnie lewym przyciskiem myszy.

2+2=