MOBILEJak i czym otworzyć plik ODT?

Jak i czym otworzyć plik ODT?

Od chwili, w której komputer stał się głównym narzędziem pracy wielu osób, mnóstwo firm rozpoczęło pracę nad narzędziami, które tą pracę ułatwią. Tak się jednak składa, że każdy program posiada swój format domyślny, w którym zapisuje stworzone dokumenty itp. Jednym z nich jest format ODT. Sprawdźmy jak i czym go otworzyć.

Obecnie najpopularniejszym edytorem tekstu jest Microsoft Word, który zapisuje pliki w domyślnym formacie DOCX. Jeśli jednak ktoś preferuje darmowe i równie funkcjonalne rozwiązania decyduje się na program LibreOffice (dawniej również OpenOffice), którego domyślnym formatem jest nasz tytułowy ODT. Oczywiście możemy pliki w tym formacie otworzyć w programie Word, ale jeśli preferujemy darmowe rozwiązanie, warto zainstalować program LibreOffice.

Pakiet LibreOffice powstał na bazie pakietu OpenOffice i zawiera praktycznie takie same funkcje. W tym przypadku całość rozwijana i udoskonalana jest przez organizację The Document Foundation stworzoną przez członków społeczności OpenOffice. Oprócz tego ten ambitny i szczytny projekt wspierany jest przez takie firmy i organizacje jak Fundacja Wolnego Oprogramowania, Canonical, Google, Novell czy Red Hat. W skład pakietu LibreOffice wchodzi między innymi procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress. Nie można również wspomnieć o innych ogromnych zaletach programu. Należą do nich między innymi wsparcie dla formatu OpenDocument (ODF), jak również .oxt oraz mdb w wydaniu dla Windows.

Jak i czym otworzyć plik ODT? - zdjęcie

Po pobraniu programu LibreOffice instalujemy go w dowolnej lokalizacji – możemy wybrać składniki, na przykład sam edytor tekstu Writer. Aby otworzyć plik ODT, wystarczy po prostu kliknąć na nim dwukrotnie lewym przyciskiem myszy.

 

Mimo ogromnej popularności pakietu Microsoft Office oraz tworzonego za jego pomocą formatu DOC oraz DOCX, w sieci pojawia się coraz więcej alternatyw, a co w związku z tym wiele nowych, nieznanych początkującym użytkownikom formatów. Jednym z nich jest z pewnością format ODT. Sprawdźmy więc, jak i czym otworzyć plik zapisany z takim właśnie rozszerzeniem.

Plik ODT to tak naprawdę dokument tekstowy stworzony za pomocą edytora tekstu, który wchodzi w skład pakietu OpenOffice. Już na początku warto zaznaczyć, że od jakiegoś czasu OpenOffice.org został przemianowany na Apache OpenOffice, choć zasada działania nie uległa zmianie. To nadal rewelacyjny i co najważniejsze, w pełni darmowy pakiet biurowy udostępniany na zasadach licencji Open Source. Zdaniem wielu użytkowników program ten stanowi świetną alternatywę dla płatnego pakietu Microsoft Office, co więcej, pod wieloma względami go przewyższa.

Jak i czym otworzyć plik ODT? - zdjęcie 2

Najważniejszym składnikiem pakietu jest oczywiście Writer, czyli odpowiednik Worda z pakietu Office. Zdaniem wielu użytkowników alternatywa OpenOffice jest nawet lepsza od propozycji Microsoftu i posiada wszystkie najważniejsze funkcje. Writer oferuje między innymi możliwość wstawiania w tekst grafiki, tabeli, wykresów i innych elementów. Nie zabrakło również arkuszy stylów, obsługi korespondenci seryjnej, rozbudowanego słownika, który podpowiada prawidłowe formy i poprawia błędy etc. Na uwagę zasługuje również funkcja podpowiadania wyrazów, co przy krótkim treningu może znacząco przyspieszyć pisanie.

Rzecz jasna Writer bez problemu poradzi sobie z otwarciem dokumentu zapisanego w formacie ODT. Co więcej, umożliwi jego edycję, wydrukowanie etc. Obsługa jest oczywiście bardzo prosta i przypomina nieco obcowanie z pakietem Microsoft Office i starszymi edycjami edytora Word. Aby otworzyć plik ODT wystarczy zainstalować program Apache OpenOffice, a następnie kliknąć dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na pliku, który chcemy odczytać.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: