MOBILEJak i czym otworzyć plik XPS?

Jak i czym otworzyć plik XPS?

Ilość formatów najróżniejszych dokumentów rośnie praktycznie z dnia na dzień, dlatego też warto wyposażyć się w odpowiednie oprogramowanie, które umożliwi podgląd wszystkich plików bez względu na format. Sprawdźmy więc, czym i jak otworzyć plik XPS?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest plik XPS. Otóż plik XPS (XML Paper Specification) to format pliku elektronicznego, który zachowuje formatowanie dokumentu i umożliwia wymianę plików. Plik w formacie XPS zachowuje zamierzony format podczas wyświetlania w trybie online lub drukowania, a danych zawartych w takim pliku nie można łatwo zmienić. Reasumując, to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy przekazać komuś dokument, ale nie chcemy, aby cokolwiek zostało w nim zmienione. No dobrze, ale czym otworzyć tego typu plik?

Przykładem takiego programu może być Sumatra PDF. To darmowa przeglądarka plików w takich formatach jak PDF, DjVu, XPS, CBZ oraz CBR. W porównaniu z innymi przeglądarkami, opisywany program wyróżnia niewielki rozmiar oraz umiarkowany apetyt na zasoby systemowe. Nie znajdziemy tu wielu funkcji, które dostępne są w innych tego typu przeglądarkach. To, co może wyróżniać tą przeglądarkę na tle innych to intuicyjność oraz proste rozwiązania, dzięki którym z łatwością będziemy mogli przeglądać dokumenty zapisane w wyżej wspomnianych formatach. Wystarczy po prostu kliknąć dwukrotnie na pliku XPS lub przenieść go na okno programu Sumatra PDF, aby wyświetlić podgląd zawartości.

Jak i czym otworzyć plik XPS? - zdjęcie

Sumatra PDF nie jest aplikacją, która ma konkurować z takimi programami jak przykładowo Adobe Reader. Jest to aplikacja stworzona z myślą o domowych użytkownikach, którzy chcą w łatwy i szybki sposób przeglądać dokumenty. Nie mamy tu opcji zaznaczania, komentowania czy kolorowania tekstu. Możemy jedynie przeglądać i wyszukiwać dane frazy w dokumencie. Aplikacja działa bardzo wydajnie i szybko nie zużywając przy tym dużej ilości pamięci operacyjnej. Trzeba dodać, że aplikacja działa na systemie Windows od XP do Windows 8.

Autor

Kamil
2+2=

Komentarze - Jak i czym otworzyć plik XPS?

  • ~ gsm_virus Przecież w Windows jest narzędzie do otwierania plików XPS ... wraz z IE8 jest instalowane.Pliki .XPS najprościej otworzyć za pomocą Internet Explorer ;-)

PARTNERZY SERWISU: