MOBILEJak przyspieszyć działanie Androida

Jak przyspieszyć działanie Androida

Smartfony oraz tablety z systemem Android są obecnie niezwykle popularne. Część z nas zapewne nie wyobraża sobie już życia bez tego typu urządzeń. Producenci zaś prześcigają się w prezentowaniu coraz to nowszych rozwiązań, które polegają na implementacji wydajniejszych podzespołów czy aktualizacji oprogramowania. Jeśli jednak nie stać nas, by co chwile wymieniać smartfon/tablet na nowszy, a chcielibyśmy cieszyć się jego płynną pracą nawet z najnowszą wersją Androida to warto spojrzeć na poniższy poradnik. Pomoże on w dosłownie kilku krokach przyspieszyć działanie systemu nawet na nieco starszych urządzeniach. Od czego zacząć?

 

Jak przyspieszyć działanie Androida - zdjęcie

 

Poprzez "otwartość" Androida, inni producenci mają szerokie pole do popisu jeśli chodzi o implementacje dodatkowego oprogramowania. To często może obciążyć działanie systemu (różnego rodzaju animowane interfejsy, programy skanujące, dodatki teoretycznie ułatwiające korzystanie z urządzenia). Poza obciążeniem systemu, zaawansowane interfejsy użytkownika stosowane przez wiodących producentów (Samsung, LG, HTC, Sony) mogą mieć wpływ na szybsze zużycie energii. Nawet jeżeli dysponujemy na tyle mocnym sprzętem, że bez większych problemów radzi on sobie z odtwarzaniem wspomnianych animacji to mimo to podczas korzystania z przeróżnych opcji tracimy sporo czasu. Podczas, gdy standardowe przewijanie menu trwa ułamki sekund to animowany scrolling zajmuje często nawet około sekundy - może wydawać się to niewiele, jednak jeśli w ciągu dnia zrobimy to setki razy, wystarczy wyobrazić sobie ile czasu stracimy. Jeżeli chcemy przyspieszyć działanie systemu, to na początku warto zastanowić się nad wyrzuceniem wszystkiego, co tak naprawdę jest zbędne, a często w znacznym stopniu obciąża pracę. 

 

 

Opisywany przypadek dotyczy Androida 4.x. Na samym początku należy w menu włączyć OPCJE PROGRAMISTYCZNE (Ustawienia -> Opcje dla programistów). Tutaj zaś wyszukujemy opcji odpowiedzialnych za Skalę animacji:

- Skala animacji okna,

- Skala animacji przejścia,

- Skala trwania animatora.

 

Jak przyspieszyć działanie Androida - zdjęcie 2       Jak przyspieszyć działanie Androida - zdjęcie 3

 

Fabrycznie wszystkie wymienione opcje mają ustawienie 1x. Niemniej jednak, aby przyspieszyć działanie systemu należy każdą z nich WYŁĄCZYĆ. Warto dodać, że wszystkie opisane operacje są bezpieczne dla naszego telefonu i nie wymagają tzw. rootowania, co jednocześnie nie spowoduje utraty gwarancji. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak ponowne uruchomienie smartfona. Po wszystkim możemy cieszyć się znacznie szybciej działającym urządzeniem. Teraz co prawda, nie ma efektownych animacji przejścia menu, ale całość obsługuje się dużo sprawniej i wygodniej. Co ważne, animacje menu w każdej chwili możemy przywrócić.

 

Powyżej opisaliśmy jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na przyspieszenie pracy urządzenia z systemem Android. Znacie inne, równie bezpieczne? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: