MOBILEProgram do skanowania – jaki wybrać?

Program do skanowania – jaki wybrać?

Jeszcze jakiś czas temu posiadanie skanera było powodem do dumy, dziś zaś praktycznie każdy posiada w swoim domu bądź biurze zaawansowane urządzenie wielofunkcyjne, które potrafi nie tylko drukować, kopiować, ale również skanować dowolne materiały. Tak się jednak składa, że nawet zaawansowany sprzęt bez odpowiedniego oprogramowania jest po prostu bezużyteczny. Sprawdźmy więc, jaki wybrać program do skanowania.

Program do skanowania jest zazwyczaj dodawany do drukarki, ale jeśli oczekujemy od takiego narzędzia czegoś więcej, powinniśmy zainteresować się zewnętrznym oprogramowaniem. Wyobraźmy sobie, że nie musimy przepisywać zeskanowanego dokumentu lub książki, mamy możliwość jej edycji, skopiowania, skasowania wybranych fragmentów itp. To niemożliwe? Oczywiście, że możliwe, wystarczy zainstalować program do skanowania OCR, np. OmniPage Professional.

To testowa wersja niezwykle popularnego programu, którego głównym zadaniem jest rozpoznawanie tekstu w nieedytowalnych dokumentach, jak również skanach w różnych formatach graficznych, a następnie konwertowania ich do edytowalnej formy. Oznacza to, że możemy zeskanować dowolny dokument, a następnie edytować go w ulubionym programie tekstowym. OmniPage Professional, podobnie jak inne programy tego typu, działa w oparciu o technikę OCR (Optical Character Recognition), która w dużym uproszczeniu polega na rozpoznawaniu charakterystycznych cech znaków, a także segmentacji obrazu.

Program do skanowania – jaki wybrać? - zdjęcie

Po rozpoznaniu znaku, program przypisuje mu predefiniowany symbol znajdujący się w bazie danych. Jeśli jakość obrazu jest wysoka (chodzi przede wszystkim o skany dokumentów – najlepiej w rozdzielczości powyżej 200 dpi), rozpoznany tekst skonwertowany do postaci edytowalnej jest praktycznie pozbawiony błędów. Do zalet programu należy zaliczyć między innymi bardzo czytelny i intuicyjny interfejs, który nie sprawi problemów nawet początkującym i niedoświadczonym użytkownikom. Wszystkie otwierane dokumenty grupowane są w osobnych kartach, zaś niezbędne opcje konfiguracyjne zostały umieszczone w specjalnych oknach dialogowych oraz tradycyjnym menu.

Program OmniPage Professional posiada również bardzo bogatą dokumentację, dzięki czemu możemy poznać przydatne, choć niewidoczne na pierwszy rzut oka opcje. Aplikacja udostępniana jest na zasadzie 15-dniowej licencji testowej. To niewiele, ale w zupełności wystarcza, aby przetestować wszystkie dostępne w programie opcje i dodatki. Obsługa jest dość prosta i ogranicza się do uruchomienia programu i wybrania odpowiednich opcji dotyczących skanowania. Jeśli już posiadamy zeskanowane na komputerze dokumenty, wystarczy otworzyć je za pomocą programu OmniPage Professional – zazwyczaj wystaczy przeciągnąć pliki na okno programu.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: